Podzemno vađenje minerala
Da bismo došli do nivoa od otprilike 275 metara ispod površne, gde se nalazi ležište minerala natrijumskih borata, neophodno je izgraditi dva kosa pristupna tunela koji bi spojili površinu sa zonom ležišta u dubini. U ležištu bi se otkopavao samo deo koji sadrži rudni materijal, čime bi se u većoj meri smanjila količina otkopanog okolnog nerudnog materijala.
Tehnika podzemnog vađenja mineralne sirovine, podrazumeva konstrukciju podzemnih prostorija rešetkaste strukture iz kojih bi se otkovala mineralna sirovina, dok bi za sobom ostali "stubove" od netaknutog materijala. Zidovi i krovovi ovih podzemnih prostorija bili bi ojačani betonom dok bi stubovi održavali strukturalni integritet, sprečavajući sleganje površine zemlje. Iskopane komore bi kasnije bile zatrpane materijalom, poznatim kao "ispuna". Ovakav pristup osigurava da aktivnosti na površini poput poljoprivrede, života i rada ljudi ostanu nepromenjeni.
Proces vađenja mineralnih sirovina zahteva pažljivo planiranje kako bi se rešilo potencijalno mešanje podzemnih voda, izolovali vodonosni slojevi i sprečilo prodiranje vode u podzemne prostorije.
Pošto bi se većina operacija obavljala pod zemljom, ovaj metod osigurava da se eksploatacija mineralnih resursa vrši uz minimalnu površinsku infrastrukturu i zanemarljiv ekološki uticaj, za razliku od eksploatacije na otvorenom, koja značajno utiče na ekosistem, ali i potpuno menja izgled pejzaža.
Natrijum borati / Način Otkopavanja i prerade
Bezbedna prerada minerala
Tip minerala koji se nalazi u Valjevskom regionu, natrijumski borat, je takav da se njegovo izdvajanje može obaviti neinvazivnim tehnološkim procesom prihvatljivim za životnu sredinu.
Ceo proces izdvajanja minerala natrijumskih borata vršio bi se u zatvorenom sistemu uz korišćenje samo tople vode i natrijum-karbonata, koji se široko koristi za tretman vode ili u prehrambenoj industriji, što ga čini sigurnim i održivim izborom reagensa za izdvajanje minerala.
Predviđena tehnologija zatvorenog postrojenja za izdvajanje natrijumskih borata, uključuje napredne strategije upravljanja vodom. Voda koja se koristi tokom ispiranja i filtriranja rude bi se tretirala i ponovo upotrebljavala u sistemu, čime bi se smanjila potrošnja sveže vode i doprinelo očuvanju ovog vitalnog resursa, dok bi se, čvrsti nusproizvodi procesa, koji ostanu nakon ispiranja minerala natrijumskih borata potpuno bezbedno koristili za zatrpavanje obližnjih napuštenih kopova ili jama, koje zahtevaju ekološko oživljavanje i ozelenjavanje ili može da bude vraćeno ispod zemlje.